Najczęściej zadawane pytania przez kursantów prawa jazdy.

Mnóstwo pojawiających się pytań oraz wątpliwości u osób planujących zapisanie się na kurs prawa jazdy pierwszy raz w życiu jest czymś zupełnie naturalnym. Bazując na ogromnym doświadczeniu naszej szkoły nauki jazdy, prezentujemy szczegółowe odpowiedzi na wszystkie te pytania, z którymi zdecydowanie spotykamy się najczęściej.

Czy mogę rozpocząć kurs prawa jazdy na kat. B, nie mając ukończonych 18 lat?

Tak, istnieje taka możliwość. Minimalny wiek kandydata na prawo jazdy  kat. B zapisującego się do naszej szkoły to 17 lat i 9 miesięcy.

Chciałbym zapisać się na kurs. Jakie dokumenty muszę przygotować?

W myśl najnowszych przepisów podstawowym dokumentem osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami jest PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Aby założyć taki profil i otrzymać jego numer należy na początek wybrać się do lekarza na badanie i otrzymać pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych, zgodnie z kategorią, której będzie dotyczył kurs.

Po numer PKK należy wybrać się z aktualnym zaświadczeniem lekarskim oraz dokumentem tożsamości do Wydziału Komunikacji w urzędzie, zgodnie z miejscem swojego zameldowania. Na badania kierujemy po podpisaniu umowy.

Nie jestem zameldowany w Poznaniu. Czy pomimo tego mogę zapisać się do Państwa na kurs?

Zdecydowanie tak. Przepisy nie zobowiązują kursantów do korzystania z ofert OSK wyłącznie w obrębie miasta, w którym posiadają oni meldunek.

Czy brak zameldowania w Poznaniu uniemożliwia mi zdawanie egzaminu na prawo jazdy w tym mieście?

Nie. Egzamin można zdawać w dowolnym oddziale WORD na terenie całego kraju. Aby jednak uzyskać numer PKK, niezbędny do rozpoczęcia kursu, konieczne jest wybranie się do Wydziału Komunikacji w mieście zgodnym ze swoim meldunkiem.

Do kiedy przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na poszczególne kursy?

Bardzo elastycznie podchodzimy do naszych kursantów. Na kursy można się zgłaszać nawet w dniu, w którym będą się one rozpoczynały.

Czy mając prawo jazdy kat. B, mogę również prowadzić motocykle?

Obecne przepisy dają taką możliwość, ale pod warunkiem posiadania prawa jazdy kat. B od minimum 3 lat. Dodatkowym ograniczeniem jest pojemność silnika motocykla, która w tym przypadku nie może przekraczać 125 cm3.